KEMERLIFE XXI

"Kemerlife XXI projesinde, ortalama 5 kat olan yükseklik, zemine oturan dubleks konutlarla onların üzerinde yer alan büyük teraslı daireler şeklinde iki ana parçaya bölündü. Bu bölünme kitlesel olarak da sürdürüldü. Farklı büyüklüklerde tasarlanan dubleks konutların önlerinde, arsadaki kotların düzenlenmesiyle özelleşen bahçeler yer aldı. Bu bahçelerin, aralarındaki bölücüler dışında, daha önceden belirlenmiş bazı normlar kullanılarak ev sahipleri tarafından düzenlenebilmesi öngörüldü. Açık ve kapalı yüzme havuzları, spor salonu, lokal ve oyun salonlarının açıldığı kamusal alan ise yapıların ortasında büyük bir bahçe şeklinde, kot düzenlemeleri ile özel bahçelerden ayrıştırıldı. Her konutun kendisi ve misafirleri için yeterli sayıda kapalı otopark alanından yapıların asansör ve merdivenlerine kolayca ulaşılabilmesi hedeflendi. Konutların planlamasında, rasyonel ve net bir taşıyıcı sistemi kullanan, olabildiğince kayıp alan yaratmayan esnek bir sistem öngörüldü. Gereksiz girinti-çıkıntılardan, anlamsız süslemelerden kaçınan, doğal malzemelerin kullanıldığı özgün bir cephe tasarımı ile geleneksel mimarlıktan kimi motifleri aynen veya bir sentez iddiası ile taşımak yerine, bu mimarlığın ortaya çıkışında etkin olan fikirlerden yararlanıldı."

« Geri Dön


 ESANepd Mühendislik Tüm Hakları saklıdır. Web sitesinde kullanılan görseller ve metinler ESANepd Mühendislik'in izni alınmadan kullanılamaz.

Designed by: OrBiT


Hakkımızda | Hizmetlerimiz | Referanslar | Danışmanlık ve Denetim Çalışmaları | Enerji Yöneticiliği | İrtibat | Ana Sayfa